Az energetikai szakreferens feladatai (a teljesség igénye nélkül) :
- a) figyelemmel kíséri a vállalkozás energiafelhasználásának változásait, valamint az energiahatékonysági intézkedések megvalósítását, valamint javaslatokat fogalmaz meg energiahatékony üzemeltetési megoldásokkal, energiahatékonysági fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatban,
- b) tevékenységéről e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott tartalmú és rendszerességű jelentést ad a vállalkozás számára,
- c) közreműködik a 22/C. § szerinti jelentés elkészítésében,
- d) részt vesz a vállalkozás alkalmazottai energiahatékonysági szemléletének kialakításában,
- e) összefoglaló éves jelentést készít az igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet számára készített havi jelentések alapján a tárgyévet követő év május 15-ig a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredményekről,
Milyen kötelezettségekkel jár a gazdálkodó szervezet számára az energetikai szakreferens foglalkoztatása? A kötelezettségek elmulasztása milyen szankciókat von maga után?
A gazdálkodó szervezet 30 napon belül köteles tájékoztatni a Hivatalt az energetikai szakreferens igénybevételével kapcsolatos adatokról, valamint az adatokban beállt egyéb változásokról a törvényi előírásoknak megfelelően.
A gazdálkodó szervezet az általa igénybe vett természetes személy energetikai szakreferensről a legfontosabb adatokat (pl.: név, szakirányú végzettség megnevezése stb.) köteles bejelenteni a Hivatal számára.
A módosítással bevezetésre kerülő az energetikai szakreferens szakértőket az Ehatvr. 7/A. § (1) bekezdésében meghatározott energiafogyasztású szervezetek kötelesek igénybe venni[1] – mely kötelezettség elmulasztása bírságot von maga után[2]:
A gazdálkodó szervezetet a hivatal kétszázezer forinttól kétmillió forintig terjedő bírsággal sújthatja, amennyiben az (1) bekezdésben és a 21/B. § (1) bekezdésében meghatározott kötelezettségének nem tesz eleget.
A bírság ismételten kiszabható, a legmagasabb összege hárommillió forint lehet.
„a tárgyévet megelőző 3 évben az éves energiafelhasználásának átlaga meghaladja a
- a) 400 000 kWh villamos energiát,
- b) 100 000 m3 földgázt vagy
- c) 3 400 GJ hőmennyiséget.”
Lásd Ehat. 21/C. § (4)-(5) bekezdés